Notice: Undefined offset: 51 in /home/shiaac/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Trying to get property of non-object in /home/shiaac/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Undefined offset: 51 in /home/shiaac/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Notice: Trying to get property of non-object in /home/shiaac/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 613

گزارشی جامع از دوره های آموزش کوتاه مدت مرکز تخصصی شیعه شناسی (1397-1390)

مرکز از سال 1390 به منظور ارتقای سطح علمی وکسب دانش های ضروری، به روز  بودن دانش ها، کاربردی نمودن واحدهای درسی، ایجاد انگیزه جهت گرایش داوطلبان به تخصص های لازم و جذب شدن به سطوح عالی شیعه شناسی (سطح 3و4) و اهدافی دیگر، ویژه طلاب و فضلای برادر اقدام به پذیرش آموزش کوتاه مدت نموده است و تا سال 1396 شش دوره برگزار و دورۀ هفتم در سال 1397 در حال راه اندازی می باشد. 
تجربه نشان داده است که فضلای محترم حوزه نسبت به دوره های کوتاه مدت ، استقبال خوبی نموده و علاقه خاصی از خود نشان و اکنون برای پذیرش دورۀ هفتم بیش از 300 نفر ثبت نام نموده اند. این شور و انگیزه عالی وظیفۀ مسئولین و آموزش مرکز را سنگین تر نموده و باعث افزایش پذیرش و کلاس ها  از یک کلاس به چهار کلاس شده است و در سال 97 علیرغم محدودیت های مالی حداقل دو کلاس تا چهار کلاس با ظرفیت 30 نفر برای هر کلاس دائر خواهد شد که در هفته دو روز به صورت زوج و فرد برنامه خواهند داشت. زمان آموزش در دورۀ کوتاه مدت ویژه بعد از ظهرها است و آموزش به صورت پژوهش محور در نظر گرفته شده است که فراگیران در پایان دوره یک پژوهش در حد دو واحد به صورت یک مقاله علمی ترویجی ارائه می نمایند.
هر دوره برای مدت یک نیمسال برگزار گردیده و در پایان دوره برای کسانی که معدل 14 تا 16 کسب نمایند گواهی پایان دوره و برای معدل 17 به بالا علاوه بر گواهی پایان دوره، مدرک داخلی پایان دوره صادر می گردد که دارندگان آن می توانند از امتیازاتش در ادارات و مراکزی چون سپاه، ارتش، سازمان و دفتر تبلیغات و... استفاده نمایند و برای سطح 3 شیعه شناسی اولویت ادامه تحصیل داشته باشند. با استعانت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (عج) و عنایات مؤسس مرکز مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی) پذیرش این دوره ها متوقف نشده و هرسال با استقبال بیشتر ادامه داشته است. 
از امتیازات این دوره های آموزشی، آموزش همراه با پژوهش، انتخاب روزهای تحصیل و واحدهای ضروری، به روز بودن واحدها و کاربردی بودن آنهاست. دستاوردهای زیادی از جمله، استاد پروری برای دانش آموختگان سطوح 3و4 مرکز، نخبه پروری، ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیلات عالی شیعه شناسی و غنی سازی بخشی از نیاز علمی حوزه های علمیه و ادارات و سازمان ها را در پی داشته است.


گزارشی آماری از دوره های کوتاه مدت:
1)    آغاز ثبت نام از دورۀ اول: سال تحصیلی 91-90
2)    میانگین تعداد داوطلبان ثبت نامی در هر دوره: 180 نفر
3)    تعداد دوره های برگزار شده: 6 دوره 
4)    تعداد ثبت نام دورۀ ششم: 290 نفر
5)    تعداد مشغول به تحصیل در دورۀ ششم: 140 نفر
6)    تعداد تکمیل کنندگان واحدها در شش دوره: 440 نفر
7)    دوره در حال راه اندازی: دورۀ هفتم
8)    تعداد ثبت نام در دورۀ هفتم: 300نفر
9)    مدت هر دوره: یک نیمسال
10)    تعداد روزهای تحصیل: دو روز 
11)    تعداد واحدهای هر دوره: 12- 10 واحد
12)    مواد تدریس : آشنایی با ادیان فعال در ایران- بررسی عقاید اختصاصی شیعه با رویکرد پاسخ به شبهات-  تاریخ تشیع با رویکرد پاسخ به شبهات - بررسی جریان های انحرافی معاصر در ایران (وهابیت، داعش، بهائیت و شیطان پرستی )
13)    رویکرد: آموزش پژوهش محور
14)    تعداد اساتید هر دوره: 8 الی 16 استاد
15)    مزایا و تسهیلات:
1-    انتخابی بودن روزهای درسی (زوج یا فرد- دو روز در هفته شنبه و دوشنبه یا یکشنبه و سه شنبه)؛  2- کمک هزینه تحصیلی؛  3- اعطای گواهی و مدرک پایان دوره؛  4- معرفی به ادارات، سازمان ها و مراکز؛  5- تشویق ممتازین؛  6- اولویت برای ادامه تحصیل در سطح سه  
علاقمندان به شرکت در این دوره ها برای اطلاع از زمان و شرائط ثبت نام می توانند از طریق آدرس سایت مرکز اطلاع یافته و حضوراً ثبت نام نمایند. معمولاً زمان ثبت نام دوره ها اواسط نیمسال تحصیلی اول هر سال تحصیلی می باشد.   آدرس سایت مرکز تخصصی شیعه شناسی: www.shia-ac.com 
آدرس کانال مرکز در پیام رسان ایتا و سروش: @shiashenasee