فارسی     انگلیسی       عربی               

گزارش سومین وبینار و نشست علمی

همزمان با 22 بهمن، سومین نشست علمی و بیناری، با موضوع«انقلاب اسلامی، احیاگر اسلام و تشیّع» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن غفاری فر(زید عزه)  برگزار شد.
سخنران نشست ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفتند: برای درک درست از نقش بی نظیر انقلاب اسلامی در احیای دین به معنای عام و دین اسلام و تشیّع لازم است تا به فضای ضد دینی حاکم بر جهان در 150 سال اخیر توجه داشته باشیم.
دکتر غفاری فر با به اشاره به نظریات ضد دینی شخصیت های مطرحی همچون «آگوست کنت»، «کارل مارکس» و «فریدریش نیچه» به تبیین تلاش های نظریه پردازان مطرح جهان برای کنار زدن دین پرداختند.

سخنران جلسه  با بیان نمونه های عینی، تأثیر غیر قابل انکار انقلاب اسلامی  در احیای اسلام و تشیّع را تبیین کردند.  از نمونه های عینی در این رابطه،به سفر «آیت الله جوادی آملی» به آمریکا برای شرکت در  اجلاس هزاره رهبران ادیان و مذاهب جهان در سال 1379 و گفتگوهای ایشان با علما و اندیشمندان دیگر ادیان و اعتراف آنها به نقش انقلاب اسلامی ایران در احیای دین بود. همچنین به حضور علامه مصباح ره در کنفرانس فلسفه در دانشگاه در نیورک و تشویق مُمتد و مُستمراساتید فلسفه حاضر در جلسه در حدو د سال ۱۳۸۵ اشاره و نهایت به خواندن نماز سردار سلیمانی در کاخ کرملین، کاخی که برای نابودی دین بنا شده بود اشاره کرد.
استاد غفاری فر، در ادامه سخنان خود با اشاره به جایگاه مهم و حساس نظام جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه ای و بین المللی، علت این قدرت و عزت و استقلال را ثمره دینی بودن انقلاب و جریان دین در جامعه معرفی کردند.

گزارش دومین وبینار و نشست علمی

در آستانه 22 بهمن ماه سال روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دومین نشست از سلسله نشست های علمی مرکز تخصصی شیعه شناسی با عنوان «تأثیر انقلاب بر نهضت قرآن پژوهی» روز شنبه 18 بهمن ماه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر فاکر میبدی(زیده عزه) برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر فاکر میبدی(زید عزه) ضمن تبریک ایام الله دهه فجر، با اشاره به آیه شریفه 5 سوره ابراهیم که می فرماید: « وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِآيَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَكَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَكِّرْهُمْ بِأَيَّامِ اللَّهِ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ» ضمن بیان فلسفه نامیده شدن برخی ایام به ایام الله گفتند: قطعاً دهه فجر انقلاب اسلامی ایران یکی از مصادیق روشن ایام الله می باشد.
سخنران جلسه فعالیت های انجام شده در عرصه قرآن پژوهی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی را غیر قابل مقایسه دانسته و دوران قبل از انقلاب را دوران واقعی مهجوریت قرآن معرفی کردند.
حجت الاسلام فاکر میبدی(زید عزه) با ارائه آمارهای عینی و واقعی به بیان تحولات صورت گرفته در عرصه قرآن پژوهی بعد از انقلاب اسلامی پرداختند. از جمله نمونه هایی که برای تأیید فعالیت های چشمگیر در عرصه قرآنی مورد استناد قرار دادند عبارت است از:
- فعالیت حدود 40 دانشگاه ملی در عرصه علوم و تفسیر قرآن
- فعالیت 5 مرکز تخصصی در رابطه با علوم قرآن و تفسیر در حوزه علمیه
- فعالیت های قرآنی در حدود 500 حوزه علمیه خواهران سراسر کشور
- تأسیس و فعالیت مجتمع آموزش عالی قرآن در مرکز جامعه المصطفی

 

چکیده نشست هجدهم: (روش شناسی شهید مطهری(ره) در دین پژوهی)

هجدهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 14/02/1393 با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی ربانی گلپایگانی(زید عزه) با موضوع روش شناسی شهید مطهری(ره) در دین پژوهی در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
حجت الاسلام ربانی گلپایگانی:
در اعتقادات بحث های تشیع و بخصوص امامت در صدر قرار دارد یعنی خط مقدم است که "و ما نودی ولایاً ولم ینادی بشی ء کما نودی بالولایه".

چکیده شانزدهمین نشست علمی

شانزدهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 07/08/1392 با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن معلمی(زید عزه) با موضوع جایگاه فلسفه در شیعه در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
ایشان در آغاز سخنان خود اشاره ای به معانی و کاربرد های فلسفه داشته اند.
دکتر معلمی:
فلسفه گاهی مطلق به کار برده می شود و گاهی به صورت مضاف. وقتی مطلق استفاده می شود معانی متعددی دارد و مشترک لفظی است بین معانی متعدد که یک معنایش که در واقع از قدیم بوده به معنای همه علوم حقیقی را می گفتند، فلسفه.

اعتقادات و وضعیت کنونی زیدیه دریمن:نشست پانزدهم

پانزدهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 24/02/1392 با سخنرانی السید عبدالله حمود العزی(از علمای زیدیه) با موضوع اعتقادات و وضعیت کنونی زیدیه در یمن در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
السید عبدالله حمود العزی:
گفتگوی ما با شما در رابطه با شیعه زیدیه، اعتقادات و چشم اندازهای پیش روی او و خواسته های این مکتب می باشد. در حقیقت عنوان زیدیه که بیان می شود از فرقه مذهبی که در داخل چهارچوب تشیع قرار می گیرد و با نام امام زید از ناحیه گرایش و رهبری نسبت به امام زید این فرقه شناخته می شود. نکته اش این است که انتساب به امام زید مثل انتساب دیگر مذاهب فقهی نیست همچنان که شافعی از باب فقه امام شافعی منتسب می شود بلکه انتساب از باب انتساب به علم است چون امام زید در این مذهب علمیت دارد و شناخته شده هست و به اتباع آن زیدی می گویند و این انتساب از ناحیه فقهی نیست.

️سومین جلسه کمیته شیعه شناسی برگزار گردید
ششمین وبینار علمی مرکز برگزار می شود
ساخت ویژه برنامه قرآنی تسنیم
نشست علمی فرهنگی (صیانت از حوزه، تربیت کارشناس وارسته)
X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.