چکیده نشست هجدهم: (روش شناسی شهید مطهری(ره) در دین پژوهی)

هجدهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 14/02/1393 با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی ربانی گلپایگانی(زید عزه) با موضوع روش شناسی شهید مطهری(ره) در دین پژوهی در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
حجت الاسلام ربانی گلپایگانی:
در اعتقادات بحث های تشیع و بخصوص امامت در صدر قرار دارد یعنی خط مقدم است که "و ما نودی ولایاً ولم ینادی بشی ء کما نودی بالولایه".

چکیده شانزدهمین نشست علمی

شانزدهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 07/08/1392 با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن معلمی(زید عزه) با موضوع جایگاه فلسفه در شیعه در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
ایشان در آغاز سخنان خود اشاره ای به معانی و کاربرد های فلسفه داشته اند.
دکتر معلمی:
فلسفه گاهی مطلق به کار برده می شود و گاهی به صورت مضاف. وقتی مطلق استفاده می شود معانی متعددی دارد و مشترک لفظی است بین معانی متعدد که یک معنایش که در واقع از قدیم بوده به معنای همه علوم حقیقی را می گفتند، فلسفه.

اعتقادات و وضعیت کنونی زیدیه دریمن:نشست پانزدهم

پانزدهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 24/02/1392 با سخنرانی السید عبدالله حمود العزی(از علمای زیدیه) با موضوع اعتقادات و وضعیت کنونی زیدیه در یمن در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
السید عبدالله حمود العزی:
گفتگوی ما با شما در رابطه با شیعه زیدیه، اعتقادات و چشم اندازهای پیش روی او و خواسته های این مکتب می باشد. در حقیقت عنوان زیدیه که بیان می شود از فرقه مذهبی که در داخل چهارچوب تشیع قرار می گیرد و با نام امام زید از ناحیه گرایش و رهبری نسبت به امام زید این فرقه شناخته می شود. نکته اش این است که انتساب به امام زید مثل انتساب دیگر مذاهب فقهی نیست همچنان که شافعی از باب فقه امام شافعی منتسب می شود بلکه انتساب از باب انتساب به علم است چون امام زید در این مذهب علمیت دارد و شناخته شده هست و به اتباع آن زیدی می گویند و این انتساب از ناحیه فقهی نیست.

چکیده نشست علمی چهاردهم

چهاردهمین  نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 28/09/1391 با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسین رجبی(زید عزه) با موضوع بررسی وضعیت اهل سنت معاصر در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
ایشان در ابتدای سخنان خود  اشاره به  هدف از بحث مورد نظر دارند.
حجت الاسلام و المسلمین رجبی:

(چرا دین؟چرا اسلام؟چرا تشیع؟) نشست علمی سیزدهم

سیزدهمین نشست علمی مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه ی علمیه قم در تاریخ 18/07/1391 با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید رضا شاکرین (زید عزه) و با موضوع چرا دین؟چرا اسلام؟چرا تشیع؟ در سالن اجتماعات مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم برگزار گردید.
حجت الاسلام والمسلمین شاکرین:
درباره موضوعی که در این فرصت مورد گفتگو قرار می گیرد، ابتدا عرض کنم تمام پرسش های دینی در چهار پرسش خلاصه می شود.

Publish modules to the "offcanvas" position.